Newsletter:

Podaruj Prezent Wydarzenia

Historia

Białka Tatrzańska – historia.

Białka Tatrzańska słynie z wszechstronności dóbr jakie posiada otaczająca tę miejscowość natura. Zapierające dech w piersiach widoki, rozwinięte i różnorodna przyroda oraz nowoczesne zaplecze turystyczne gwarantujące wymarzony wypoczynek oraz rozrywkę w jednym. Jaka jest historia tej miejscowości? I z tym łatwo nie jest. Pierwsze domysły dotyczące powstania Białki dotyczą lat 1916-1918. Brak oficjalnych dokumentów skutecznie utrudnia proces ustalenia konkretnych faktów. Podania ludowe wspominają o niejakim Łętowskim, który to miał osiedlić się na terenie współczesnej wsi jako pierwszy. Kaniówka - tak właśnie obecnie nazywa się miejsce, w którym Łętowski się osiedlił. No i wszystko się zaczęło na dobre!

W roku 1624 wieś rozwijała się coraz lepiej. Ważnym wydarzeniem jest to, że niejaki Mikołaj Komorowski otrzymał od króla starostwo nowotarskie. Potencjalnie była to okazja do rozwoju, ale nie do końca tak potoczyła się historia. O ile faktycznie wieś otrzymała kolejną możliwość rozwoju ponieważ Komorowski zdecydował się wybudować nie tylko dwór, ale także młyny, tartaki a także hutę żelaza. Problem pojawił się w momencie, gdy do pracy sprowadzono nowych osadników (niektóre źródła mówią o tym, że byli to Niemcy). Jak wiadomo, Górale mają wyjątkowo mocno rozwinięte poczucie przynależności i związku z otaczającym ich regionem i własną społecznością. Nie dziwi więc fakt, że nowi (obcy) osadnicy stali się przyczyną sporów, a w ostateczności zbiorowemu wystąpieniu górali przeciwko swojemu staroście. Wystąpienie zakończyło się zniszczeniem mienia i infrastruktury, a także ucieczką Komorowskiego z Podhala. Władysław IV ofiarował to starostwo następnie Tomaszowi Zamoyskiemu.

Rok 1936 przyniósł kolejne historyczne wydarzenie. Pierwszym sołtysem Nowej Białej (bo taką nazwę wpierw zyskała miejscowość) zostaje ustanowiony przez króla - Wojciech Nowobilski. I to właśnie ten moment oficjalnie jest uważany za powstanie takiej wsi, jak Białka Tatrzańska! Dokument króla poza pozycją sołtysa wskazuje też wytyczne dotyczące lokalizacji miejscowości, jej granic (między Leśnicą, a rzeką Białką). Ciekawostką jest to, że własnością wsi były liczne polany i pastwiska w samych Tatrach (nawet okolice Rybiego Stawy!).

pogoda

Lokalizacja i dojazd

Odległość:
Czas podróży:
Powiększ mapę
Ul. Środkowa 207a
34-405 Białka Tatrzańska, Polska
Tel.:+ 48 18 265 44 77
kontakt@podkotelnica.pl

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij